DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

 

Připravili jsme pro Vás jednoduchý "tahák" pro lepší zapamatování, jak se dělí čaje podle druhů, třeba i pro případ, že budete dělení čajů vysvětlovat vašim ratolestem. I v našem e-shopu jsme se snažili pro Váš rychlejší nákup nabídku jednotlivých druhů odlišit, více v menu výše.

Pokud byste se však o čaji chtěli dozvědět více, zde si můžete přečíst zajímavé povídání..... O ČAJI.

 

 

JAK SPRÁVNĚ PŘIPRAVIT ČAJ?

3 TIPY pro přípravu čaje. Čaj je nápoj, který spolu s kávou pijeme denně. Příprava obou nápojů má svá pravidla, kterých bychom se měli držet, pokud si je chceme vychutnat v opravdu skutečné kvalitě. Pro přípravu čaje si osvojte tyto základní pravidla, která jsou společná pro většinu návodů, kterých je samozřejmě celá řada:
1) ČAJ – snažte se vybrat si kvalitní sypaný čaj – možná někteří z Vás již máte svoje osvědčené značky nebo vytipované specializované čajové obchody či čajovny, ale výběr opravdu kvalitního čaje je na delší kapitolu, které se budeme věnovat jindy. Pokud ovšem zvolíte klasiku – porcovaný čaj, vybírejte kvalitní značku a čaje v tzv. pyramidových sáčcích. Přece jen je do nich lépe vidět a také se mezi čajové lístky dostane lépe voda a usnadní tak proces louhování.
2) VODA - kromě výběru správného druhu čaje je důležitá také voda, kterou na přípravu použijeme. Znalci tvrdí, že tvoří polovinu chuti. Neměla by být tvrdá, jednoduše můžeme použít i pramenitou vodu z PET lahve, ne však minerální. Voda musí být čerstvá, nepřevařená a studená. I doba bodu varu by se dle doporučení měla omezit na 6 sekund.
3) TEPLOTA VODY - jakou zvolit teplotu vody? Zaměřme se na dva nejznámější a nejpoužívanější druhy. K zalití čaje černého může být voda horká okolo 90°C i více. U přípravy čaje zeleného je třeba nechat horkou vodu chvíli odstát, aby zchladla zhruba na 80°C. Pokud bychom nedodrželi tuto zásadu, do nápoje by se uvolnily třísloviny a čaj by zhořkl. Doba louhování se pak pohybuje od několika desítek vteřin po zhruba tři minuty dle druhu čaje. Pro oba typy čajů platí další společné zásady: pro přípravu a podávání se používá porcelán či keramika, nikdy ne kovové nádoby. Pouze na vaření vody je možné použít nerezové nádoby. Neměly by se správně používat ani kovová sítka a dokonce i lžičky by podle nich měly být stříbrné, dřevěné či skleněné, aby nedošlo k ovlivnění chuti čaje.
TIP: Já osobně pro vaření čaje používám rychlovarnou konvici přímo pro čajomilce a milovníky kávy, která má funkci regulace 5-ti teplot s barevným podsvícením (80, 85, 90, 95 a 100˚C) pro přípravu různých druhů čajů a kávy. 

 

 

ČAJ, VÍTE, ŽE?....

Prozradíme Vám pár informací a triků.........čaj se suší výhradně na slunci, používá se 1g čaje na 50 ml vody, bílý čaj – pěstuje se převážně v horách na západě a jihu Číny. Dozrává na jaře, je světlý s bílým chlupem, má hodně vitamínů, zalévá se pramenitou vodou, roste v horách, čaj se v někdy pije rovnou z konviček, lisované čaje – zrají i 40-50 let, běžné sypané čaje se dají zalít až 5x, vydrží bez plísně na několik použití max. však dva dny, zelený čaj – roste spíše ve vnitrozemí, lístky čajů se trhají výhradně rukama, výjimečně v některých oblastech stroji, velmi záleží na tom kdo čaj zpracovává – suší, jak to umí, a proto naprosto stejný čaj může mít podle zpracování úplně jinou chut – záleží na čAjovém mistrovi, i na čajích se objevuje hmyz, podle toho jestli brouci okusují čaj, je tím potvrzené, že to bude dobrý čaj, čaj se dělá výhradně ve skle, keramice, voda se lije z výšky, tím se čaj dobře propláchne – je to větší proud vody, v číně se vyrábí speciální konvičky na čaj – na každé je označené kdo a kde jí vyráběl, pokud je označená konvička na několika místech vyrytým podpisem, jedná se o kvalitní ruční výrobek, konvičky se vyplachují pouze zase čajem, nečistí se, 1 kg sušeného čaje obsahuje 70 tisíc čaj. lístků, ovocný čaj je jen zábava, existuje 6000 druhů čajů, budhovo ovoce – plod – bylinný čaj – rozloupne se a louhuje 2 – 3 minuty při 100 stupních, je účinný na střeva, bolesti krku, je léčivý, čaj uvolnuje vědomí mysli, je to životní filozofie. Víte, že je dobré dát do lednice čaj v misce – pohlcuje pachy. Kvetoucí čaj se dá také zalít vícekrát, použitý čaj se dá použít jako hnojivo na zahrádku, čaj z poupat růže – MEJ-KUEJ-HUA působí na pročištění myšlenek....(25.4. 2015)